Теплопровідність бетону

Теплопровідність є важливою експлуатаційною характеристикою бетону. Особливо важливий цей момент, коли мова йде про будівництво будинку або, наприклад, льоху. Чим менше тепла буде виходити через стіни, тим менше витрат на опалення буде в майбутньому. Тому слід з особливою увагою ставитися не тільки до міцності, а й до теплопровідності.

Що таке теплопровідність бетону?

Теплопровідність — це властивість бетону, яке визначає його здатність під час перепадів температур проводити тепло по всьому своєму периметру. Чим більше теплової енергії проходить через матеріал, тим вище теплопровідність. Тому для заощадження тепла всередині приміщення потрібно використовувати матеріали з низькою теплопровідністю. До слова, у бетону вона нижче, ніж у будівельної цегли. Порівняно невисока теплопровідність дозволяє забезпечити бетону вогнестійкість, тобто здатність витримувати вплив високих температур. Бетон може витримати протягом тривалого часу температуру вище 1000°С. При цьому він не руйнується і не тріскається.   Вимірюється теплопровідність як співвідношення теплової енергії (в Вт), яка може змінити температуру повітря на 1ºC при проходженні через будівельний матеріал товщиною 1 м за одну годину.

Які бетонні суміші менш теплопровідність?

Існує закономірність — чим легше бетон, тим нижче коефіцієнт його теплопровідності. Це пов’язано з тим, що легкі бетони мають низьку щільність. Через невисоку щільність легкий бетон має безліч пор всередині, в яких накопичується повітря. Саме воно є відмінним теплоізолятором в невеликих порах. Проблема в тому, що зменшення щільності тягне за собою і втрати в міцності. Тому вибирають для конструкцій такі склади, які мають відносно малу об’ємну вагу. Також використовується армований каркас. Ще однією складністю є зниження морозостійкості в пористих матеріалах і вразливість до впливу вологи. Атмосферна волога може витісняти з пор повітря, в порівнянні з яким є відмінним провідником тепла. Тому необхідно подбати про гідро- і пароізоляцію. Підвищити теплопровідність бетону допомагають наповнювачі. Хорошими теплоізоляторами є наповнювачі до складу яких входить скло, наприклад, шлакова пемза. Коефіцієнти теплопровідності найпоширеніших бетонних розчинів:
  • Суцільний матеріал — 1,75;
  • Пористий бетон — 1,4;
  • На кам’яному щебені — 1,3;
  • На піску — 0,7;
  • Теплоізоляційний — 0,18.
Види теплоізоляційних бетонів і коефіцієнти їх теплопровідності:
  • Газобетон завдяки ефективному методу поризації має коефіцієнт теплопровідності 0,12 – 0,14;
  • Пінобетон — 0,3. Він має велику теплопровідність, ніж перший варіант, але відрізняється більш високим рівнем міцності.
  • Керамзітбетон має теплопровідність 0,23 – 0,4. Також міцність цього матеріалу дозволяє витримати кілька поверхів, за умови використання полегшених матеріалів.
  • Шлакопемзобетон в залежності від щільності, вологості, структури і фазового складу його компонентів має теплопровідність 0,2-0,63. Завдяки міцності його можна використовувати для несучих конструкцій.
  • Шлакобетон має найвищий коефіцієнт теплопровідності – 0,6. Для цього матеріалу може знадобитися додаткова ізоляція.
Теплопровідність бетону є важливим фактором, на який обов’язково слід звернути увагу в процесі підготовки і планування будівництва.